Informacje praktyczne Oferta do wystawy o Solidarności
Jak umówić się na zajęcia muzealne?
Zajęcia muzealne można zarezerwować na podstawie aktualnego programu edukacyjnego:
* telefonicznie: tel. 663-212-770 (ks. Stanisław Gurba)
* elektronicznie: muzeumjp2stalowawola@gmail.com
* lub osobiście w Muzeum.
Zajęcia w Muzeum odbywają się we wtorek i czwartek w godz. 10.00 – 14.00 (z wyjątkiem zajęć zaplanowanych przez Muzeum na inny termin). Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, zwykle waha się od 45 do 90 min. Zajęcia prowadzimy wyłącznie z umówionymi grupami. Preferowana liczebność grupy – maksymalnie 25 osób.
Obowiązkiem opiekunów jest pozostawanie z grupą przez cały czas trwania zajęć. Opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie uczniów w Muzeum.
Zachęcamy Państwa do przygotowania uczniów do wizyty w Muzeum. Prosimy o poinformowanie podopiecznych, że przed zajęciami powinni wyciszyć telefony komórkowe, że na terenie ekspozycji muzealnych nie wolno wnosić napojów i żywności oraz żuć gumy. Porozmawiajcie w klasie o ochronie zabytków i potrzebie zachowania dziedzictwa kulturowego. Ważne jest by uczniowie mieli ogólną wiedzę o charakterze ekspozycji w naszym Muzeum.
Oferta edukacyjna do wystawy „A jutro jest nieznane…”
[pełna oferta dostępna od 15 maja 2017 r.]
Edukacja jest ważnym zadaniem realizowanym tak przez szkoły, jak i muzea. Misją obydwu instytucji jest uświadamianie młodym ludziom znaczenia dziedzictwa kulturowego, kształtowanie postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych oraz nauczanie historii i jej różnorakich oddziaływań na teraźniejszość.
Celem projektu edukacyjnego „Solidarni Stalowej Woli” jest upowszechnienie lokalnego dziedzictwa kulturowego związanego ze stalowowolską Solidarnością, a poprzez to integracja społeczności związanych z historią Solidarności i umożliwienie nabycia nowych kompetencji szerokiemu gronu odbiorców. Bazując na potencjale wystawy stałej „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989” został stworzony kompleksowy program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych i społecznych: dzieci, młodzieży, nauczycieli, dorosłych, seniorów, rodzin, osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu prowadzone są lekcje muzealne połączone z dyskusją, warsztaty historyczne i plastyczne, spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń, zwiedzanie kuratorskie, terenowe warsztaty historyczne, panel międzypokoleniowy. Oferta edukacyjna jest przypomnieniem historii ludzi, miejsc, wydarzeń, których nie poznamy w szkolnych podręcznikach do historii czy w książkach regionalnych.
Wyrażamy nadzieję, że oferta edukacyjna będzie służyła pomocą nauczycielom i uczniom stalowowolskich szkół w propagowaniu wiedzy i kultywowaniu pamięci dotyczącej trudnych lat osiemdziesiątych XX w, a poznawane postawy patriotyczne ludzi walczących o wolną Polskę przyczynią się do kształtowania osobowości młodych ludzi nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski.