Menu
Zapewne nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez śpiewania kolęd i pastorałek. Najpiękniejsze polskie świąteczne utwory muzyczne przekazują ciepło, ale i głęboką duchową mądrość. Niektóre ukazują trudny czas pierwszych dni Jezusa na ziemi, inne to niewielkie, wyrażone pięknym poetyckim językiem traktaty teologiczne. Wiele osób dziwi się, że osoba głucha „śpiewa”. Głusi słyszą na swój sposób, a poprzez migi, gesty, pantomimę potrafią na swój sposób oddać rzeczywistość.
Celem projektu „Migamy kolędy wychwalając Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa” jest zaktywizowanie osób niesłyszących do działań kulturalno-religijnych. Projekt kierujemy do osób indywidualnych, rodzin i grup, które poprzez wybór kolędy lub pastorałki, interpretację tekstu oraz aranżację wykonania utworu pragną włączyć się w podtrzymywanie tradycji kolędowania. Nagrania wideo udostępnimy na stronie internetowej w celu wyboru w drodze głosowania internetowego najlepszej realizacji. Zadanie realizowane będzie w okresie bożonarodzeniowym, aż do 2 lutego, kiedy to zgodnie z polską tradycją kończy się czas śpiewania kolęd. Zapraszamy osoby niesłyszące do udziału w projekcie.
Konkurs na najpiękniejszą kolędę w języku migowym został rozstrzygnięty. Znamy tę najlepiej zamiganą. Pierwsze miejsce zajęła Anna Zadworna, uczennica szkoły gimnazjalnej, która wystąpiła w utworze „Jest taki dzień”, prezentując kolędę na tle stalowowolskich dekoracji miejskich. Pierwsze miejsce zajęła zbierając w internetowym głosowaniu 24 % głosów.
Drugie miejsce zajęła Katarzyna Zadworna w kolędzie „Gdy śliczna Panna”, kolędując przy ruchomej szopce w kościele pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli (20 % głosów), zaś trzecie miejsce zostało „wyśpiewane” wspólnie przez niesłyszących z Tarnobrzega i Ostrowca Świętokrzyskiego kolędą „Dzisiaj w Betlejem” (18 % głosów).
Wszystkim niesłyszącym kolędnikom składamy podziękowanie za zaangażowanie w realizowany projekt i gratulujemy pomysłów i odwagi w zmaganiach konkursowych.
LISTA RANKINGOWA: i playlista (wg wyników głosowania)